Lodičky

Móda, čo sa týka oblečenia príde a odíde, ale tento zvláštny štýl ostal populárny po mnoho generácií a neprejavuje žiadne známky vyblednutia. Lodička je to topánka s vysokým podpätkom, ktorá sa prvýkrát stala módnym hitom vo Francúzsku v 16. storočí a od polovice 19. storočia bola súčasťou šatníka modernej ženy. Spýtajte sa ženy, prečo pretrváva nepríjemnosť a nepohodlie, ktoré prináša nosenie týchto topánok a ona pravdepodobne odpovie: Dodávajú mi pocit, aby som vyzerala a cítila sa atraktívnejšie. Novo publikovaný výskum naznačuje, že toto vnímanie je presné, ale možno nie z takýchto dôvodov. Nie je to umelo zvýšená výška, ktorá mení výzor. Skôr, takáto obuv mení mechaniku žien. Vysoké podpätky môžu preháňať sexuálne špecifické aspekty ženskej chôdze. Zatiaľ čo si odborníci uvedomujú, že preferencia vo výbere obuvi je čiastočne založená aj na kultúrnych normách, tvrdia, že vytrvalá popularita obuvi s vysokým podpätkom naznačuje, že ich časté používanie je dôsledkom hlbšieho impulzu.

Ak chcete zistiť, či chôdza na vysokých podpätkoch zvyšuje ženskosť a atraktívnosť, treba to jednoducho vyskúšať. Vo väčšine hodnotíme ženy na vysokých podpätkoch za atraktívnejšie ako tie, ktoré majú špičky prstov na nohách a pätu vo vodorovnej polohe. Výskumníci uvádzajú, že ženy, ktoré nosia topánky s vysokým podpätkom automaticky prechádzajú do spôsobu charakteristickej chôdze žien. Konkrétne to znamená, že ľudia na vysokých podpätkoch majú menšie a častejšie kroky a toto zníženie dĺžky ich kroku je sprevádzané zvýšenou rotáciou a náklonom bokov. To zase stimuluje sexuálne vzrušenie u mužov, ako aj zvýšenú pozornosť zo strany žien, ktoré vymedzujú potenciálne konkurentky na mužskú pozornosť. To sa môže stať buď na vedomej, alebo na nevedomej úrovni, ale táto dynamika je skutočná a presahuje módne trendy.

Vysoké podpätky nie sú moderným vynálezom, ale existuje zmätok, pokiaľ ide o ich vývoj. Výskumy ukazujú, že vysoké podpätky možno vysledovať späť až do starovekého Egypta. V polovici druhého tisícročia pred našim letopočtom Egypťania začali často používať sandále. Ich vyvýšenie bolo všeobecne získaná pomocou T alebo V klina prechádzajúceho podrážkou. Aj egyptskí mäsiari mali na sebe topánky s vysokých opätkom z praktických dôvodov, aby udržali svoje nohy čisté od akejkoľvek krvi zo zabíjania zvierat.

Veci sa začali meniť, keď sa počas európskej renesancie sa stal vysoký opätok symbolom stavu, a tak ich nosili muži i ženy z vyšších spoločenských vrstiev. Catherine de Medici a francúzsko-talianski šľachtici propagovali používanie podpätkov ako módny trend. O dve storočia neskôr kráľ Ľudovít XIV. Vo Francúzsku nariadil, že iba šľachta môže nosiť podpätky, a že len členovia jeho osobitného súdu môžu nosiť červené. Portréty kráľa Ľudovíta XIV. zo 17. storočia zobrazujú rôzne zložité podpätky, ktoré kráľ nosil a často boli zdobené miniatúrnymi bojovými scénami.

Počas 16. storočia začali európske nosiť topánky s vysokým podpätkom, aby vyzerali vyššie ako v skutočnosti boli. Od francúzskej revolúcie (1789-1799) bol trend s vysokými podpätkami ukončený, aby sa zabránilo akémukoľvek spojeniu so starou aristokraciou a jej bohatstvom.

Niektorí historici sa nazdávajú, že zvýšené podpätky boli odpoveďou aj na problém, aby sa jazdec udržal lepšie na koni. Predná hrana bola posunutá dopredu, aby pomohla uchopiť strmeň. Tieto funkcie sú dnes zrejmé aj v jazdeckých topánkach, najmä na kovbojských topánkach.